Neue Wörterbuch-Abfrage: Einfach jetzt tippen!

ungeprüft Misserfolg {m}
Anwendungsbeispiele Albanisch
  • Të vënë midis dy zjarreve, osmanët pësuan disfatë, lanë 20000 të vrarë dhe 3000 topa.
  • Fushata përfundoi me disfatë të plotë. Kjo disfatë shpejtoi operacionin anglo-osman në Egjipt.
  • Në sezonin 2010–11, Roma përsoi një tjetër disfatë ndaj Interit, këtë herë në finalen e Supercoppa Italiana 2010, duke vazhduar "traditën" e vështirësive të fillim sezonit, duke bërë që Totti të fajsonte pjesërisht aspektin mbrojtës të trajnerit Ranieri dhe dështimin për të pasur një set taktikash të qëndrueshme.
  • Por në betejën finale, që u zhvillua në pranverën e vitit tjetër buzë Osumit, mbrojtësit e kështjellës i shkaktuan një disfatë të rëndë kalorisë frënge, duke zënë rob edhe vetë komandantin e ushtrisë anzhuine.
  • Kjo disfatë franceze do të thoshte që e gjithë ofensiva e pranverës e vitit 1917 i la aleatët pa asnjë rezultat.

• Më 4 prill 363,Apronnianus, qyteti perfekt, dogji tempullin e pallatit te Apollonit Poezite sibilinike mezi mund të shpëtonin nga ajo disfatë.
  • Ai shënoi dy gola në ndeshjen e parë në shtëpi të cilën Shqipëria e humbi 3–2, si dhe shënoi golin e vetëm në ndeshjen e kthimit ku Shqipëria pësoi disfatë 4–1.
  • Valero debutoi me klubin katër ditë pas firmosjes së kontratës në një disfatë 1–3 në League Cup kundër Hartlepool United.
  • Paraqitja e tij e parë në Primeira Liga erdhi katër ditë më vonë, në një disfatë 2–0 ndaj Sporting CP, ku ai zëvëndësoi sulmuesin tjetër Vincent Aboubakar në 20 minutat e fundit.
  • Në vitin 1840 dhe 1874, perandoria Turke organizoj tre ekspedita të fuqishme për të nënshtrue Dukagjinin, por kryengritsit e Dukagjinit me në krye Mark Lulën, i bani që këto tri njesi ushtarake të përfundojnë në disfatë.

• Ai debutoi dy ditë më vonë, duke hyrë si zëvëndësues në minutën e 74të të ndeshjes ndaj Lille; ai shënoi golin e vetëm të ekipit të tij në minutën e fundit të kohës shtesë me ndeshjen që u mbyll në një disfatë 2–1 në shtëpi.