[Sprichwort, wörtl.: Wenn du deine Augen schließt, siehst du nicht.]
3 Übersetzungen
Neue Wörterbuch-Abfrage: Einfach jetzt tippen!

Anwendungsbeispiele Albanisch
  • Rikthehet tek Trevizo ku luan 51 ndeshje dhe shënon 3 gola, e mbyll karrierën me skuadrën e Bassano Virtus.
  • Pas vitit 1990 me ndryshimin e sistemit shoqëror filloi të ulet gradualisht deri sa miniera u mbyll për arsye se dilte me humbje.
  • Pantani u përjashtua për 15 ditë por praktikisht aty iu mbyll karriera.
  • Zgajtja jo e barabartë e ditës dhe e natës ndodh si pasojë e boshtit të pjerrët të Tokës, ku e mbyll këndi 66 shkall e 33 minuta dhe ndaj boshtit të nenduar të ekliptikës e mbyll këndi 23 shkall e 27 minuta.
  • 8.Ai i mbyll ata, ua zë frymën.

• DMOZ u mbyll më 17 mars 2017, sepse AOL nuk dëshironte më të mbështeste projektin.
  • Termocentrali i Fierit u mbyll në vitin 1997.
  • Partia Komuniste e Krishterë u mbyll pas 27 vitesh në 2012.
  • 50. Ne urdhërojmë vetëm një herë dhe vullneti Ynë përmbushet sa çel e mbyll sytë.
  • Në 1954 Kampi i Tepelenës u mbyll.

• Furnizuesi i fundit i madh i minierave, Maschinenfabrik Gustav Schade, u mbyll më vonë.
  • Më 9 gusht 1945 u riemërua anëtar i po këtij këshilli, duke qëndruar deri më 1946, kur ky institucion u mbyll.
  • Në pallat ka qenë Teatri i Capranicas, e cila ka gëzuar një farë fame dhe u mbyll në 1868.
  • Ai bëri debutimin e tij me kombëtaren më 26 janar 1947 kundër Portugalisë, që u luajt në Lisbonë dhe u mbyll me fitoren 4–1 të Portugalisë.
  • Edicioni i parë filloi me 22 shtator dhe u mbyll më 30 shtator, 2009.

• Debutimi i tij në Evropë erdhi më 30 korrik 2011 në një ndeshje kualifikuese të UEFA Ligës së Evropës ndaj Birkirkarës; ai hyri në minutën e 88të të ndeshjes që u mbyll me fitoren 1–0 në shtëpi.